Letní dětský tábor Orlíci


O našem táboře

Tábor vedou dva zkušení vedoucí Andrea Duchoňová a Jan Trachta. Oba jezdí na tábory společně již přes 17 let, kde vedli děti nejrůznějších kategorií a vyzkoušeli si nejrůznější funkce. Oba dva mají absolvovaný kurz hlavních vedoucích u DDM, Andrea Duchoňová navíc prošla také zdravotnickým kurzem a na táboře se stará i o zdraví dětí. Jan Trachta dále působí několik let jako trenér mládeže u dobrovolných hasičů v Písnici.

O děti se starají vedoucí a praktikanti, kteří jsou z velké části odchovanci uběhlých ročníků či minulých táborů, někteří z nich také působí u hasičské mládeže a mají tak s prací s dětmi široké zkušenosti. Nejstarší oddíl vede Matěj Kostka, střední starší Filip Trachta, střední mladší Matěj Mičan a nejmladší oddíl Anna Vandírková. Všichni čtyři mají za sebou několik úspěšných ročníků táborů, na kterých působili jako vedoucí či praktikanti, a někteří též působí, nebo působili, jako trenéři mládeže u dobrovolných hasičů. K ruce mají řadu šikovných praktikantů a praktikantek.

O naše žaludky se stará kuchařský tým pod vedením Jakub Duchoně. Děti mají stravu 5x denně a celodenní pitný režim. Jakub Duchoň vede naši kuchyň již několik let, v minulosti vedl svou malou restauraci, se stravováním velkého počtu osob tak má bohaté zkušenosti.

Kromě výše uvedených pracovníků máme na našem táboře i technického pracovníka Daniela Peláka, který se stará o bezproblémový chod tábora a řešení technických problémů a poruch.


Historie tábora

2015

Náš tábor vznikl v roce 2015. Naším prvním táborovým domovem se stala chata v kempu Trhovky u Orlické přehrady. U chaty jsme měli malý soukromý les, který jsme využívali k různým hrám a soutěžím. Vzhledem k extrémním horkům, která ten rok panovala, jsme ale většinu času trávili na pláži Orlické přehrady. Vyrazili jsme však i mimo chatu, když jsme si jako cíl celodenního výletu vybrali vodní skákadla na druhé straně přehrady, kam jsme dopluli parníkem. První etapovou hrou byli "Piráti z Orlíka", kdy jsme spolu s piráty vyluštili jejich tajnou řeč, postavili pirátskou loď, získávali lodní hodnosti a s větrem v zádech jsme objevovali s mlze skryté ostrovy a poklady na nich ukryté. 


2016

V roce 2016 nás pak čekala etapová hra "Plavba kolem světa". Na naší cestě jsme pomohli Filipu Carterovi a Jasmin se zkoumáním egyptských pyramid, v Číně jsme vařili čínský čaj a prošli Velkou čínskou zeď, s kovboji z USA jsme vyrazili až na Onen svět, v Brazílii jsme se zúčastnili olympijských her a zatančili si na karnevalu, v Norsku jsme lovili ryby vlastními čeřínky a projeli se lodí a v Itálii s mafiány hráli ruletu. Krásné počasí se nás drželo i letos, naštěstí však již nebylo takové horko. Na celodenním výletě jsme navštívili rozhlednu Onen světa. Kapacita chaty se však naplnila a my se rozhodli najít jiné, větší a lepší místo.


2017

V roce 2017 jsme se přesunuli do Rakous u Turnova a náš počet se rozrostl na 37 dětí, 8 vedoucích a 3 kuchařky. Etapová hra nesla název "Tajemství 7 klíčů". Společně jsme putovali po hradech, kde jsme se snažili získat 7 klíčů od pekelné brány, kterou otevřel zlý černokněžník Kostimil a vypustil různé pohádkové bytosti. Navštívili jsme hrad Housku, kde hledali ztracené symboly, Karlštejn, kde jsme se potkali s Karlem IV. a dobyli pár hradů, Trosky, kde jsme se zúčastnili rytířské turnaje a pomohli rytířům bojovat o ruku princezny, Zbirohy, kam jsme vyrazili na výlet, Kašperk, kde jsme vařili kouzelný lektvar pro nemocnou princeznu a nakonec Okoř, kde jsme rozhodli, zda je krásnější Černá nebo Bílá paní.


2018

Léto roku 2018 bylo ve znamení indiánů. Vyrazili jsme opět do Rakous, kde na 42 dětí a 13 dospělých čekala etapová hra z prostředí divokého západu. Děti pomáhaly indiánům v boji s bílými tvářemi, kteří přišli na jejich území stavět železnici. Naučily se jejich tajnou řeč, ochránily vesnici před útokem kovbojů, vydaly na cestu za ukradenou posvátnou maskou, navštívily staré indiánské bohy, pomohly vyřešit problém s nedostatkem vody, udobřily si rozzlobené bohy, aby nakonec s bílými tvářemi zakopaly válečnou sekeru a vykouřily dýmku míru.


2019

V roce 2019 jsme již potřetí letní tábor strávili v Rakousích u Turnova. Tentokrát se ho zúčastnilo celkem 47 dětí a 12 dospělých. V rámci etapové hry jsme se vydali do fiktivní vesnice Orlíkov, ve které se děti staly statkáři a snažily se na svůj statek pořídit co nejvíce zvířat a plodin. Během celého roku jsme si prošli všechny nejdůležitější svátky roku. Začali jsme na Tři krále, kterým děti pomohly s obcházením stavení. Následně si chlapci připravili pomlázky a holky vajíčka, v rámci Velikonoc nás čekala koleda. Navíc děti hledaly po táboře ukrytá vajíčka a luštily šifry. Na jaře si děti zahrály na motýly, a sosákem z brček přenášely papírové květiny. Proběhlo též stavění máje a při slavnostním ohni byla pálena čarodějnice. Následovaly tance v rámci staročeských májí a dokonce tábor navštívila pouť. Během léta děti pomohly mlynáři s opravou mlýna, za což dostaly jako odměnu mouku, ze které upekly výborné pečivo. Závěrem přišel Mikuláš, advent a s dětmi jsme oslavili Vánoce při štědrovečerní večeři, po níž jsme si rozdali dárky.


2020

V roce 2020 nás čekaly velké změny, neboť jsme po třech letech opustili základnu v Rakousích a přesunuli se do tábora ve Ferdinandově u Hejnic, kousek od Frýdlantu. Radost z nového místa však na jaře vystřídaly obavy, zda se tábor vůbec uskuteční, neboť celý svět zasáhla začínající pandemie koronaviru. Naštěstí se však opatření související s tímto stavem zmírnila a tábor se uskutečnil beze změn. Tábora se zúčastnilo 45 dětí a 17 dospělých. Oproti předchozím ročníkům byly děti rozděleny do 4 oddílů. Pro tento rok byla vybrána etapová hra Harry Potter. Během 10 dní jsme prožili celý příběh mladého kouzelníka - hledali jsme kámen mudrců, tajemnou komnatu, pomohli jsme vězni z Azkabanu, soutěžili o ohnivý pohár, zahráli si famfrpál, pomohli princi dvojí krve s vařením lektvarů a nakonec našli všechny viteály a porazili Lorda Voldemorta.


2021

V roce 2021 jsme se znovu vydali na tábor do Ferdinandova u Hejnic. I tentokrát jsme čelili opatřením v souvislosti s covidem, náš tábor to však nenarušilo. Tento rok jsme vyrazili na cestu do antického Řecka, kde jsme se účastnili příběhů z řecké mytologie. Pomáhali jsme Prométheovi získat oheň, zachraňovali svět před dopady otevření Pandořiny skříňky, plnili Heraclovy úkoly, s Orfeusem zachraňovali Eurydiku, bojovali s potopou, hráli divadlo, soutěžili v Olympijských hrách a s Gýkesem hledali jeho prsten. Celý tábor jednotlivé týmy stavěli své řecké město a ti, co zvládli přilákat do svých domovů nejvíce obyvatel, se nakonec stali vítězi.


2022

V roce 2021 jsme se znovu vydali na tábor do Ferdinandova u Hejnic. I tentokrát jsme čelili opatřením v souvislosti s covidem, náš tábor to však nenarušilo. Tento rok jsme vyrazili na cestu do antického Řecka, kde jsme se účastnili příběhů z řecké mytologie. Pomáhali jsme Prométheovi získat oheň, zachraňovali svět před dopady otevření Pandořiny skříňky, plnili Heraclovy úkoly, s Orfeusem zachraňovali Eurydiku, bojovali s potopou, hráli divadlo, soutěžili v Olympijských hrách a s Gýkesem hledali jeho prsten. Celý tábor jednotlivé týmy stavěli své řecké město a ti, co zvládli přilákat do svých domovů nejvíce obyvatel, se nakonec stali vítězi.


2023

V roce 2023 jsme se vrátili k našemu prvnímu ročníku tábora a zopakovali si etapovou hru z pirátského prostředí, tentokrát s názvem Ostrov pokladů. Zde se setkali s bandou ostřílených pirátů, od kterých se dozvěděli o tajemném Ostrově pokladů a cennostech, které se na něm ukrývají. V rámci etap si děti musely opravit loď, sehnat potřebné zásoby, vyluštit tajnou pirátskou abecedu, pomoci s otravou pirátské posádky, zahrát divadlo pro starou pirátskou vůdkyni, vyluštit skrytou mapu a nakonec všechny týmy našly tajuplný ostrov i s jeho poklady.


Fotogalerie

Spolek volnočasových aktivit Cholupice
2015 - 2023 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!